Glukozamina i chondroityna w diecie psa

Karmy dla psów, przekąski i suplementy diety zawierają glukozaminę i chondroitynę, spełniają ważną funkcję w odpowiednim działaniu stawów. Są szeroko stosowane zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. U domowych czworonogów zwłaszcza u psów dużych ras często występują problemy związane ze stawami, objawia się to chorobą zwaną po łacinie osteoarthritis czyli chorobą zwyrodnieniową stawów lub inaczej zwana osteoartroza. Jest powoli postępującą, zwyrodnieniową i wyniszczającą chorobą, która dotyka ok. 20 % populacji psów powyżej pierwszego roku życia. Charakteryzuje się postępującymi zmianami strukturalnymi i metabolicznymi w tkankach stawowych, głównie degradacją chrząstek. U psów dużych ras mogą wystąpić cięższe objawy kliniczne, jednakże choroba ta dotyka psów wszystkich rozmiarów wraz z wiekiem. Dobrze dobrana dieta weterynaryjna oraz dbanie o dobrą kondycję zwierzęcia mają na celu złagodzenie zapalenia kości i stawów, ale i poprawę jakości życia zwierzęcia. Ból wynikający z choroby zwyrodnieniowej stawów często niesie ze sobą negatywny wpływ na życie chorego psa Powoduje zmniejszony akceptowalny wysiłek, ograniczenia w aktywności do której można zaliczyć zabawę czy wchodzenie po schodach oraz defekację i urynację. Choroba ta wymaga stosowania leków, które mogą spowolnić, zatrzymać lub nawet uniknąć degradacji stawów. Dlatego gdy właściciel zwierzęcia zauważy zmianę w zachowaniu psa należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Ale czym są glukozamina oraz chondroityna i jaki mają związek z osteoartrozą?

Glukozamina jest to substancja występująca naturalnie w organizmie. Jest zbudowana z połączonych razem ze sobą łańcuchów białek i cukrów. Można ją zlokalizować w chrząstce stawów. Jest włączana do białek osocza podczas pierwszego metabolizmu Dzięki niej organizm może wytwarzać różne inne substancje chemiczne, które są potrzebne do prawidłowego  funkcjonowania organizmu. Występuje w różnych formach jako siarczan glukozaminy, jodowodorek glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy oraz n-acetyloglukozamina. Jako suplement diety stosuje się pierwszy z nich czyli siarczan glukozaminy oraz chlorowodorek glukozaminy.

Siarczan chondroityny jest głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej wielu tkanek, w tym chrząstki, kości, skóry, więzadeł i ścięgien.

Skąd się bierze glukozamina i chondroityna czyli ich źródło…

Obie substancje z pewnością znajdziemy nie gdzie indziej, jak w dobrze dobranej i zbilansowanej diecie. Jednak w głównej mierze źródłem pozyskiwania są różnorodne skorupiaki – zarówno krewetki, homary jak i małże. Podawanie ich w całości naszym pupilom nie jest do końca wskazane, jednak warto urozmaicać zwyczajną dietę o ten dodatek. Bardzo ważny w tym wszystkim jest pancerz skorupiaków czyli skorupa.

Siarczan chondroityny oraz glukozamina są powszechnie zalecanymi naturalnymi produktami zdrowotnymi do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów u psów. Stosowane w leczeniu od ponad 40 lat.  Glukozamina reguluje syntezę kolagenu w chrząstce i może mieć łagodne działanie przeciwzapalne, a siarczan chondroityny hamuje niszczące enzymy w płynie stawowym i chrząstce.

Jak należy je dostarczać?

Karmy dla psów, przekąski i suplementy diety zawierają glukozaminę i chondroitynę. Sama dieta w postaci karmy nie wystarczy – często potrzebna jest także dodatkowa suplementacja. Należy pamiętać, że niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który stwierdzi po przebadaniu stawów czy takie suplementowanie w przypadku naszego psa jest koniecznie i jeśli tak to w jakiej dawce. Nic nie róbmy na własną rękę ! W sklepach branży zoologicznej można znaleźć gotowe suplementy. Warto pamiętać również o specjalnych karmach dla psów zawierających glukozaminę i chondroitynę – są to karmy Premium o najwyższej jakości. Taki skład zawierają karmy marki Simpsons. Wszystkie zawierają podane składniki różnią się tylko głównym źródłem białka.

Jednakże z chorobą stawów możemy spotkać się dosyć często u czworonogów tych dorosłych i starszych. Aby zmniejszyć ryzyko schorzeń i wystąpienie zwyrodnienia stawów warto pamiętać o najważniejszym sposobie jego minimalizowania czyli dbaniu o odpowiednią masę ciała zwierzęcia oraz dobrze dobraną aktywność fizyczną. Otyłość powoduje przeciążenie stawów i tym samym jest to predyspozycja do wystąpienia schorzenia.

Pamiętajmy aby dbać o suplementację naszych zwierząt. Wczesna reakcja w razie wykrycia choroby może zminimalizować jej rozwijanie i powikłania.

Tagged , , , , , , ,