Ekstrakt z yukki. Jak ta pustynna roślina wpływa na zdrowie psa?

Yucca Schidigera, znana w Polsce jako jukka, jest rośliną należącą do rodziny Agavaceae. Jest to soczysta, podobna do kaktusa roślina pustynna. Pochodzi z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Zawiera naturalnie występujące saponiny czyli glikozydy roślinne. Indianie uznali jukkę za jedną z najmilszych roślin pustynnych – jest określana przez nich jako drzewo życia o aktywności promującej zdrowie. Produkty z niej otrzymywane są od wiek wieków stosowane w medycynie ludowej w leczeniu wielu różnych schorzeń takich jak artretyzm, bóle głowy czy reumatyzm.

Na rynku dostępne są dwa produkty otrzymywane z pnia Y. schidigera: jukka w proszku, który jest suszony i tworzony w całości ze sproszkowanych kłód oraz ekstrakt z jukki, który otrzymuje się przez poddanie sproszkowanego materiału mechanicznemu wyciskaniu w prasie, dzięki czemu powstaje sok, który jest zagęszczany przez odparowanie. Dzięki temu, że zawiera saponiny jest rośliną z szerokim spectrum zastosowania. Główne zastosowanie produktów z jukki znajduje się w żywieniu zwierząt, w szczególności jako dodatek do karm. Uważa się, że suplementacja diety produktami z jukki ma pozytywny wpływ na tempo wzrostu, wydajność żywienia i zdrowie zwierząt gospodarskich, ale również nasze domowe psy mogą z niej odnieść liczne korzyści.

Korzyści jakie niesie ze sobą dodatek w formie ekstraktu z jukki :

  • Minimalizowanie nieprzyjemnego zapachu wydalanych przez zwierzęta odchodów – w postaci kału i moczu
  • zawiera witaminy i minerały takie jak beta-karoten, fosfor, magnez, wapń, żelazo, witaminy z grupy B oraz witamina C
  • działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwskurczowo dzięki wysokiej obecności glukozoidów
  • poprawia gojenie się ran
  • pomaga w lepszym trawieniu – saponiny są roślinnymi glikozydami, które spieniają się przy kontakcie z wodą. Dzięki swoim właściwościom pieniącym pomagają w trawieniu, wspomagając integrację minerałów i witamin poprzez przenikanie przez ściany jelita.
  • lekarze weterynarii zauważyli, że jukka może mieć działanie łagodzące na bóle stawów, dzięki saponinom które mają korzystne działanie w stanach zapalnych
  • przyspiesza metabolizma oraz działa detoksykacyjnie na organizm

Ekstrakt z jukki ma wiele zalet i jest bardzo popularnym dodatkiem w karmach dla zwierząt. Jukka zawarta w karmach przynosi naszym pupilom same korzyści.

Tagged , , , , , , ,